Fast UK Dispatch | Free Delivery Over £150 | Free Samples Available for Customers
| Feature | Details |
|---|---|
| Capacity | 800ml |
| Colour | Clear |
| Weight (Individual) | 31g |
| Material | Polypropylene (PP) |
| Top Diameter | 122mm |
| Base Diameter | 103mm |
| Height | 97mm |
| Freezer Safe | Yes (–20°C) |
| Microwaveable | Yes |
| Oven Safe | No |
Recyclable, microwavable, 100% leak-proof. – Made from BPA free Polypropylene.
Perfect for soups and meals to share or even chocolate pieces.
We use cookies to improve your experience and analyse site traffic. You can accept or manage your preferences at any time.