Fast UK Dispatch | Free Delivery Over £150 | Free Samples Available for Customers
| Technical | Details |
|---|---|
| Capacity | 250ml |
| Colour | Clear |
| Weight (Individual) | 13.5g |
| Material | Polypropylene (PP) |
| Top Diameter | 122mm |
| Base Diameter | 107mm |
| Height | 38mm |
| Freezer Safe | Yes (–20°C) |
| Microwaveable | Yes |
| Oven Safe | No |
Recyclable, microwavable, 100% leak-proof.
Suitable for hot fill or cold products including pate, olives, fruit. – Food-safe, BPA-free polypropylene – spot-on for sauces, toppings, and shelf-ready portions.
We use cookies to improve your experience and analyse site traffic. You can accept or manage your preferences at any time.