Free Delivery Over £150 (excl VAT) | Free Samples Available
| Technical | Details |
|---|---|
| Capacity | 1200ml |
| Colour | Clear |
| Weight (Individual) | 36.5g |
| Material | Polypropylene (PP) |
| Top Dimensions | 192 × 129mm |
| Height | 72mm |
| Freezer Safe | Yes (–20°C) |
| Microwaveable | Yes |
| Oven Safe | No |
Recyclable, microwavable, 100% leakproof, suitable for hot fill.
Made from BPA free Polypropylene
We use cookies to improve your experience and analyse site traffic. You can accept or manage your preferences at any time.