Fast UK Dispatch | Free Delivery Over £150 (excl VAT) | Free Samples Available for Customers
| Technical | Details |
|---|---|
| Capacity | 280ml |
| Colour | Clear |
| Weight (Individual) | 12g |
| Material | Polypropylene (PP) |
| Top Dimensions | 95 × 95mm |
| Base Dimensions | 76 × 76mm |
| Height | 53mm |
| Freezer Safe | Yes (–20°C) |
| Microwaveable | Yes |
| Oven Safe | No |
Recyclable, microwavable, 100% leakproof, suitable for hot fill or cold products.
Made from BPA free Polypropylene.
Our 280ml square containers are spot-on for sauces, snack pots and sides. Snap-on lid keeps it sealed and safe every time.
We use cookies to improve your experience and analyse site traffic. You can accept or manage your preferences at any time.