Fast UK Dispatch | Free Delivery Over £150 | Free Samples Available for Customers
| Technical | Details |
|---|---|
| Capacity | 280ml |
| Colour | Clear |
| Weight (Individual) | 11g |
| Material | Polypropylene (PP) |
| Top Diameter | 97mm |
| Base Diameter | 80.3mm |
| Height | 60mm |
| Freezer Safe | Yes (–20°C) |
| Microwaveable | Yes |
| Oven Safe | No |
Recyclable, microwavable, 100% leak-proof food grade containers.
Made from BPA free Polypropylene.
We use cookies to improve your experience and analyse site traffic. You can accept or manage your preferences at any time.