Fast UK Dispatch | Free Delivery Over £150 | Free Samples Available for Customers
| Technical | Details |
|---|---|
| Capacity | 800ml |
| Colour | Clear |
| Weight (Individual) | 9g |
| Material | Polypropylene (PP) |
| Dimensions (Top) | 190 × 125mm |
| Height | 50mm |
| Freezer Safe | Yes (–20°C) |
| Microwaveable | Yes |
| Oven Safe | No |
Recyclable, microwaveable, 100% leak proof
Suitable for hot fill or cold products – Made from BPA free Polypropylene
We use cookies to improve your experience and analyse site traffic. You can accept or manage your preferences at any time.