Fast UK Dispatch | Free Delivery Over £150 | Free Samples Available for Customers
| Technical | Details |
|---|---|
| Capacity | 5 Litre |
| Colour | Clear |
| Weight (Individual) | 331g |
| Material | Polypropylene (PP) |
| Top Diameter | 220mm |
| Base Diameter | 189mm |
| Height | 205mm |
| Freezer Safe | Yes (–20°C) |
| Microwaveable | Yes |
| Oven Safe | No |
Recyclable, microwavable, BPA free and 100% leak-proof. – Great for wholesale products and holding large amounts of tuck sweets and treats.
We use cookies to improve your experience and analyse site traffic. You can accept or manage your preferences at any time.